Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

2 czerwca 2024 r.
15:36

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia

Autor: Zdjęcie autora Oprac. ak
0 A A

Mija 20 lat odkąd na terenie dawnego obozu koncentracyjnego powstało Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Upamiętnia dramat setek tysięcy Żydów z Polski i innych krajów Europy pomordowanych tutaj w latach 1942-1943.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Okrągła rocznica utworzenia Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu przypada na 3 czerwca. Ale jeszcze wcześniej, bo w 1987 roku pochodzący z Tomaszowa Lubelskiego Miles Lerman, przewodniczący Rady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, wystąpił z apelem do świata o godne upamiętnienie ofiar obozu zagłady w Bełżcu.

– Dzięki tym staraniom w 1995 roku podpisana została umowa pomiędzy rządem polskim a Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, w ramach której na terenie byłego obozu zagłady w Bełżcu zaplanowano przygotowanie upamiętnienia blisko 500 tys. zamordowanych tu osób – przypomina Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowemu Muzeum na Majdanku, któremu placówka w Bełżcu podlega.

Następnie przyszedł czas na wybór projektu architektonicznego, zgromadzenie niezbędnych funduszy i wreszcie budowę Muzeum Miejsca Pamięci, które w obecnym kształcie zostało wybudowane w 2004 roku. Prezentowana jest w nim stała wystawa dokumentująca dzieje SS-Sonderkommando Belzec na tle nazistowskiej polityki eksterminacyjnej wobec Żydów.

– Eksponowane tam przedmioty to m.in. prywatne rzeczy osób zgładzonych w obozie. W dawnym budynku komendantury realizowane są lekcje muzealne i warsztaty dla młodzieży z Polski i zagranicy. Ofiary tego miejsca upamiętnia pomnik-cmentarz. Centralną część tworzy wzgórze z masowymi grobami, które przecina wąska droga nazywana Szczeliną. U jej wylotu, w miejscu przypuszczalnej lokalizacji komór gazowych, znajduje się Nisza Ohel z imionami pomordowanych – informuje Kowalczyk-Nowak.

W 20 lat od powstania tego miejsca odbędą się jubileuszowe uroczystości. Program obejmuje m.in. prelekcje dotyczące powstawania muzeum i upamiętnienia terenu byłego obozu zagłady w Bełżcu oraz międzynarodową konferencję pt. „Museum exhibitions in the Holocaust memorials: from Bełżec to Sobibór”. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele najważniejszych muzeów i organizacji zajmujących się pielęgnowaniem pamięci o ofiarach Holokaustu i drugiej wojny światowej.

W zaplanowanych wydarzeniach można wziąć udział w dniach 3–5 czerwca, a w konferencji online poprzez rejestrację na stronie internetowej muzeum.

Szczegółowy program obchodów:

3 czerwca (poniedziałek)

17:00 – Inauguracja jubileuszu pod hasłem „Dzień, który stał się historią: otwarcie Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu"

17:10 – Prezentacja fotografii i materiałów dokumentujących uroczystość otwarcia Muzeum w 2004 r.

17:40 – Wykład Tomasza Hanejki, kierownika Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, dotyczący pierwszych inicjatyw upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu oraz powstania muzeum i nowego upamiętnienia tworzonego we współpracy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i American Jewish Committee

18:00 – Panel dyskusyjny z udziałem osób zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o ofiarach niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu

18:30 – „Dwie Dekady Pamięci: Muzeum w refleksji i rozwoju" : wykład dr Ewy Koper na temat roli muzealnika w pielęgnowaniu pamięci oraz działalności edukacyjnej Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, oraz pozyskiwania danych personalnych i fotografii ofiar obozu zagłady w ramach projektu pt. „Każda ofiara ma imię”

19:00 – Zapalenie zniczy w Niszy Ohel

4 czerwca (wtorek)

14:00–15:00 – Otwarcie konferencji i powitania: Tomasz Kranz (Państwowe Muzeum na Majdanku), Sara Bloomfield (United States Holocaust Memorial Museum), Eric Pickles (przewodniczący brytyjskiej delegacji w IHRA), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

15:00–15:30 – Andrew Baker (American Jewish Committee), “Bełżec 20 Years ago. About the Creation of the Museum and Memorial”

15:30–16:30 – Zofia Wóycicka (Uniwersytet Warszawski), “Exhibitions at Holocaust Sites – an Overview Attempt”

17:30–19:00 – Debata panelowa “Exhibitions at Memorial Sites and their Impact on the Holocaust Memory and Education – an International Perspective”. Uczestnicy: Christian Dürr (Mauthausen Memorial), Jacek Nowakowski (United States Holocaust Memorial Museum), Adelina Hetnar (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau), James Bulgin (Imperial War Museum), prowadzenie: Łukasz Mrozik (Państwowe Muzeum na Majdanku)

5 czerwca (środa)

12:00–12:40 – Annemiek Gringold (Jewish Culture Quarter in Amsterdam), “The Holocaust Museums from the Dutch Perspective”

12:40–13:20 – Piotr Trojański (Uniwesytet Pedagogiczny w Krakowie), “Bełżec and Sobibór Museums and Memorial Sites in the Holocaust Education”

15:00–15:40 – Jolanta Laskowska, Paulina Pętal (Państwowe Muzeum na Majdanku), “The Sobibór Permanent Exhibition and the Holocaust Education”

15:40–16:20 – Aleksandra Skrabek (Państwowe Muzeum na Majdanku), “The Bełżec and Sobibór Monuments as Spaces of the Holocaust Memory

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Złamała sądowy zakaz prowadzenia rowerów. A to nie koniec
NA DRODZE

Złamała sądowy zakaz prowadzenia rowerów. A to nie koniec

Zatrzymanie do kontroli jednej rowerzystki skończyło się zakładem karnym dla dwóch osób.

200 nowych drzew i raj dla pszczół
EKOLOGIA

200 nowych drzew i raj dla pszczół

Nad Zalewem Kraśnickim pojawiły się gatunki miododajne, które nie tylko ozdobią tę okolicę, ale będą również przyjazne dla lokalnych pszczół: morwy, lipy i klony.

Lubelscy terytorialsi w największej w historii Wojska Polskiego operacji
OPERACJA FENIKS

Lubelscy terytorialsi w największej w historii Wojska Polskiego operacji

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się do pomocy na terenach dotkniętych powodzią. W szczytowym momencie w akcję na południu kraju zaangażowanych było blisko 1000 mundurowych z naszego regionu.

Jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 października 2024, 19:00

Jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 października (sobota) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 śpiewała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nie czujesz a umrzesz. Tragiczne zdarzenie w powiecie bialskim

Nie czujesz a umrzesz. Tragiczne zdarzenie w powiecie bialskim

We wtorek w jednym z mieszkań na terenie miejscowości Kostomłoty znaleziono ciała dwóch osób. najprawdopodobniej zginęli w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Boisko przejdzie lifting. Ucieszą się uczniowie i mieszkańcy dzielnicy Głusk
Lublin

Boisko przejdzie lifting. Ucieszą się uczniowie i mieszkańcy dzielnicy Głusk

Boisko przy lubelskiej podstawówce przejdzie spory lifting. A dokładniej, zyska nową nawierzchnię z trawy syntetycznej.

Jan Paweł II w Lublinie
zdjęcia
galeria

"Habemus papam!" 46 lat temu Karol Wojtyła został papieżem

Był 16 października 1978 roku, kiedy młody, bliżej nieznany światu kardynał z Polski, Karol Wojtyła, został wybrany głową Kościoła Katolickiego. Przybrał imię Jana Pawła II. Podczas swojego pontyfikatu odwiedził dziesiątki krajów na całym świecie. Przypominamy historyczne zdjęcia z jego pielgrzymek, także na Lubelszczyznę.

Uczniowie stają w obronie starej lipy
chełm

Uczniowie stają w obronie starej lipy

Budowlanka murem za lipą – pod tym hasłem uczniowie z Chełma zorganizowali protest. Sprzeciwiają się dalszemu niszczeniu starej lipy.

Stawiają na zwiększoną efektywność szkoleń dla ratowników medycznych, dzięki symulatorowi jazdy ambulansem. Teraz korzysta z niego również chełmska stacja ratownicza.
chełm

Ćwiczą ratowanie życia w ekstremalnych warunkach

Dzięki nowoczesnemu symulatorowi jazdy ambulansem, ratownicy z Chełma mogą doskonalić umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach drogowych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo ich akcji.

52-latek został zatrzymany i aresztowany. Grozi mu 8 lat więzienia

Nachodził kobietę od miesięcy, znieważał, groził. Jest areszt tymczasowy dla stalkera

Koszmar kobiety trwał kilka miesięcy. Padła ofiarą stalkera. W końcu nie wytrzymała, zawiadomiła policję. 52-latek został zatrzymany, a sąd uznał, że należy go zamknąć za kratkami natychmiast.

Nowe rośliny pojawiły się w ostatnim czasie m.in. na Rondzie Prymasa Wyszyńskiego
Zamość

Ronda pięknieją. Mają cieszyć oko prawie na okrągło

Rośliny zostały dobrane tak, by znosiły trudne warunki, w których mają rosnąć, ale też by cieszyły oko jak najdłużej w ciągu roku. Na pięciu z ponad 20 rond w Zamościu dokonano w ostatnim czasie nasadzeń setek kwiatów, krzewów i traw.

Joanna Mucha ma poważne kłopoty przez koncert Madonny

Joanna Mucha ma poważne kłopoty przez koncert Madonny

Posłanka z Lublina, obecna wiceminister edukacji Joanna Mucha może stracić immunitet. Prokuratura chce postawić jej zarzuty i przesłuchać - podaje Onet.

Rodzinnie na kółkach. Objechali kawałek Roztocza
galeria

Rodzinnie na kółkach. Objechali kawałek Roztocza

Wystartowali spod Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu i tutaj przejażdżkę zakończyli. „Rajd Rodzinny po Roztoczu” zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Zamojszczyzna”. Udział był bezpłatny.

Chciał ominąć sarny. Kierowca dachował

Chciał ominąć sarny. Kierowca dachował

Dziś rano przez drogę z Puław do Dęblina tuż przed nadjeżdżającym samochodem przebiegły sarny. Kierowca próbował uniknąć zderzenia. Stracił panowanie nad autem i wpadł do rowu.

Mickiewicz inaczej – koncert zespołu Piramidy w Domu Kultury LSM
18 października 2024, 18:00
film

Mickiewicz inaczej – koncert zespołu Piramidy w Domu Kultury LSM

Po balladach Bułata Okudżawy i piosenkach z filmów i seriali – Mickiewicz Inaczej – to kolejna propozycja koncertowa zespołu Piramidy, z którą artyści pojawią się w najbliższy piątek w Domu Kultury LSM w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium